Totalna korekcja nosa

Totalna korekcja nosa, to skomplikowany zabieg chirurgiczny, mający na celu zmianę kształtu nosa oraz poprawę jego wyglądu. Łączy on w sobie przebudowę zarówno części chrzęstnej, jak i kostnej. Podczas operacji, może dojść do zasadniczej zmiany w zakresie wielkości nosa, jego szerokości oraz rozstawienia nozdrzy.

Totalna korekcja to zabieg polecany osobom niezadowolonym ze kształtu swojego nosa. Warto wiedzieć, iż zgodnie z obowiązującymi kanonami piękna powinien on stanowić jedną trzecią długości twarzy, natomiast jego szerokość powinna być równa odległości między wewnętrznymi kącikami oczu lub szerokości szpary powiekowej.

Przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn wykonywania totalnej korekcji nosa, wymienić należy posiadanie nosa garbatego, murzyńskiego, zbyt długiego, za dużego albo charakteryzującego się opadającym lub rozdwojonym czubkiem, czy asymetrycznymi skrzydełkami. Również w wyniku uszkodzenia struktury kostnej lub chrzęstnej nosa może dojść do jego deformacji i zależnie od rozległości urazu może być konieczna jego totalna korekcja .

Czym jest zabieg?

Zabieg ten, określany jest inaczej jako osteotomia poczwórna. W jego czasie, dokonuje się zmian w obrębie wszystkich tkanek budujących struktury nosowe, zarówno w tkance chrzęstnej, jak i kostnej, a także w obrębie tkanki zlokalizowanej we wnętrzu przegrody nosowej. Operację tę, można przeprowadzić korzystając z tzw dostępu zamkniętego, poprzez otwory nosowe, i w tym przypadku nie pozostawia ona żadnej blizny, oraz z dostępu otwartego, za pomocą wykonania nacięcia w okolicy podstawy nosa, lub jego grzbiecie. które może skutkować pozostawieniem niewielkiego śladu. Dzięki programom komputerowym, chirurg może na ekranie zobrazować możliwy przyszły wygląd nosa. Często też lekarze szkicują plan operacji i wszystkie możliwości korekty w trakcie zabiegu.

Przebieg zabiegu

Osteotomia poczwórna polega na ukształtowaniu kostnych struktur nosa tak, by uzyskać pożądany jego kształt. Można to osiągnąć poprzez złamanie części nosa, usunięcie ich nadmiaru i odpowiednie ich ułożenie. Zabieg totalnej plastyki nosa przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym. W pierwszym jego etapie, chirurg ma za zadanie oddzielenie skóry od nosa, aby przejść do korekcji jego rusztowania kostnego i chrzęstnego. Następnie, przeprowadza on korekcję chrzęstnej części i może także wykonać plastykę garbu nosa poprzez jego spiłowanie za pomocą specjalnego pilnika. Jeżeli nos jest skrzywiony lub zwężony, wymaga on często tzw osteotomii, czyli złamania tkanki kostnej. W niektórych przypadkach, niezbędne jest wykonanie przeszczepów, pozwalających nadać nosowi nowy kształt. Przeszczepy chrzęstne i kostne pochodzą najczęściej z własnej tkanki pacjenta. Na koniec, przy użyciu cienkiej nici chirurg zszywa nacięcia błony śluzowej, do jam nosowych zostają włożone specjalnie przygotowane tampony, a grzbiet nosa zostaje przyklejony paskiem i unieruchomiony przy pomocy gipsowej szyny.

Totalna plastyka nosa jest zabiegiem, wykonywanym przez lekarzy specjalistów z dziedziny chirurgii plastycznej lub otolaryngologii. Jest ona zabiegiem trudnym, dlatego powinna zostać przeprowadzona przez lekarza o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu.