Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, w jakim wieku w przeliczeniu na ludzkie lata jest jego pies. Kiedyś funkcjonował model, w którym przyjmowano, pierwszy rok życia zwierzaka za 7 lat, a kolejne po 5. Jednakże, jest to zbyt daleko idące uproszczenie.
Długość życia i zdrowie
Pomimo iż w Księdze Rekordów Guinessa znajdziemy psa, który dożył ponad 29 lat, przeciętnie nasi ulubieńcy żyją od lat 12 do 15. Psy ras małych żyją najdłużej. Za długowiecznych, uważa się również przedstawicieli ras pierwotnych. Dłuższy jest również średni wiek życia mieszańców, niż psów rasowych. Dzieje się tak, dlatego iż w hodowli psów rasowych kojarzenie rodzinne wykorzystywane jest do utrwalenia cech szczególnych osobników i pozyskiwanie czystych linii rasy o dużym stopniu homozygotyczności. Jednakże, tak bliski stopień skoligacenia ma negatywne oddziaływanie na zdrowie psów hodowlanych, natomiast mieszańce odznaczają się genetyczną różnorodnością, co z reguły przekłada się na dłuższy okres życia i wysoką odporność na choroby. Dobrą wiadomością dla właścicieli czworonogów jest to, iż wiek życia naszych ulubieńców wraz z narastającą świadomością właścicieli oraz postępem medycyny weterynaryjnej coraz bardziej się wydłuża.
Dojrzały czyli jaki?
Za psa dojrzałego seksualnie, chociaż nie emocjonalnie, przyjmujemy osobnika, który ukończył 1 rok życia. Ogólnie mówi się, że psy ras małych i średnich rosną i dojrzewają do 1 roku, podczas gdy psy duże i olbrzymie potrzebują na to dłuższego czasu. W ich wypadku, pełna dojrzałość często zostaje osiągnięta dopiero po ukończeniu 2 lat. Ze względu na to, iż czas bardziej łaskawy jest dla mniejszych psowatych, trudno mówić o jakimś generalnym wyznaczniku przeliczania wieku psiego na ludzki. Pierwszy rok życia z uwagi na osiąganie dojrzałości płciowej, możemy przyrównać do lat 15 u człowieka. Drugi rok dojrzewania przekłada się na około 4-8 lat w dojrzałości ludzkiej, a wszystkie następne to odpowiedniki 4-5 lat.
Od kiedy pies się starzeje?
Duże psy nie są przez naturę traktowane sprawiedliwie. Nie dość, iż dojrzewają najdłużej, to najkrócej żyją. Naukowcy z uniwersytetu w Getyndze przebadali 56 tysięcy psów i sprawdzili wiek, w jakim umierały. Porównano 74 rasy i stwierdzono, że psy dużych ras umierały wcześniej w związku z tym, że ich organizmy szybciej się starzały. Wśród tych ras psów, są też takie, których przewidywana długość życia wynosi zaledwie niewiele ponad lat 6, jak u ogromnego wilczarza irlandzkiego, albo 7 u berneńskiego psa pasterskiego. Jest to bezpośrednio związane z faktem szybkiego wzrostu psów tych ras w szczenięctwie. Ustalono, że wzrost masy ciała o 2 kilogramy skraca psie życie, aż o około miesiąc. W przypadku wielu ras, podobnie jak u berneńskich psów pasterskich, za krótkie życie odpowiada głównie obciążenie chorobami genetycznymi. Być może ma to bliski związek z bardzo szybkim wzrostem, gdyż nieprawidłowy wzrost komórek ma duży wpływ na rozwój nowotworów.
Ile lat ma Twój pies?
W związku z powyższym, obiektywne porównanie, jaki jest autentyczny wiek psa w przeliczeniu na lata ludzkie, jest niezwykle skomplikowane. Zależy to w dużym stopniu od rasy, wielkości, puli genetycznej, opieki właściciela i szczęścia. Można jednak przyjąć w uproszczeniu, że podczas gdy miniaturowy pinczer po ukończeniu pierwszego roku życia jest już dorosłym osobnikiem w wieku zbliżonym do ludzkich 20 lat, to jego większy kolega dog przekroczył niespełna 13 rok życia. W wieku lat 4, wszystkie rasy mają najbardziej zbliżony do siebie wiek, ale już nawet wtedy potężny Arlekin jest o 5 lat starszy, niż jego miniaturowy kolega. Mając 7 lat, dog wkracza w wiek geriatryczny porównywalny z ludzkim przekroczeniem sześćdziesiątki, a pinczerek dopiero rozpoczyna dojrzałość, zbliżając się do ludzkiego piątego krzyżyka. Mając lat 13, rasy olbrzymie przekraczają setkę ludzkich lat, podczas gdy miniaturowcy nie dobiegają jeszcze nawet do osiemdziesiątki.