Abdominoplastyka

CZYM JEST ZABIEG ABDOMINOPLASTYKI?

Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha jest zabiegiem, który polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic śródbrzusza i podbrzusza oraz na plastyce mięśni brzucha, w celu poprawy jego wyglądu. Zabieg ten, pozwala na uzyskanie wysoce satysfakcjonujących efektów, szczególnie jeśli jest wspomagany odpowiednią dietą i ćwiczeniami.

Dla kogo jest abdominoplastyka?

Najlepszymi kandydatami do tej operacji są kobiety i mężczyźni cierpiący z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej, zgromadzonej w obrębie obwisłej skóry brzucha, której pomimo stosowanej diety nie mogą się pozbyć. Jest ona wskazana w celu korekcji brzucha dla kobiet, u których nastąpiło rozejścia się mięśni po przebytych ciążach oraz dla osób starszych. Natomiast abdominoplastyki, nie powinno się wykonywać u kobiet, które planują kolejne ciąże i u osób z otyłością. Nie jest bowiem ona sposobem na zrzucenie wagi i ma tylko poprawić wygląd obwisłego brzucha.

Przygotowanie do zabiegu

Podczas wstępnej konsultacji, chirurg plastyczny ocenia stan zdrowia pacjentki, ilość tkanki tłuszczowej i elastyczność jej skóry. Powinna ona poinformować go, czy pali papierosy, czy zażywa jakieś lekarstwa i czy stosuje antykoncepcję. Osoby palące muszą powstrzymać się od nikotyny co najmniej na dwa tygodnie przed operacją i dwa tygodnie po niej. Również ważne jest, aby przed zabiegiem nie opalać się i nie stosować ścisłej diety, albowiem te czynności mogą spowodować problemy z gojeniem się rany. Natomiast przeziębienia i infekcje mogą stać się przyczyną odłożenia operacji w czasie.

Przebieg operacji

Zabieg przeważnie rozpoczyna się od cięcia od biodra do biodra i nad pępkiem, a następnie oddziela się pępek od otaczającej skóry. Później, wraz z tkanką tłuszczową, skóra odseparowywana jest od powięzi mięśniowej, aż do wysokości żeber, co pozwala na odsłonięcie mięśni brzucha i wzmocnienie jego przedniej ściany. Po wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, ich pozostała część ściągana jest w dół, brzegi rany zszywane, a pępek wszywany w otwór wycięty na skórze. Wygląd blizny pooperacyjnej uzależniony jest od wielkości obszaru zabiegu, jednakże jest ona umiejscowiona tak, aby nie była widoczna u pacjentek w bieliźnie, czy też w kostiumie. Cała operacja trwa od trzech do czterech godzin.

Możliwe powikłania

Wykonując zabieg, należy pamiętać, iż jego konsekwencjami bywają powikłania typu: infekcje, zakrzepy, czy problemy kardiologiczno-płucne. Jednakże, dzięki podanie przed operacją prewencyjnie leków rozrzedzających krew, minimalizuje się ryzyko ich wystąpienia. Inne możliwe powikłania, jakie mogą się pojawić, nie różnią się od powikłań po każdym innym zabiegu chirurgicznym. Mogą nimi być: nadmierne krwawienie, długotrwały obrzęk, przebarwienia skóry, asymetria, czy reakcja uczuleniowa na znieczulenie. Należy jednak pamiętać, iż przestrzeganie zaleceń chirurga zarówno przed jak i po operacji zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo ich pojawienia .

Rekonwalescencja po abdominoplastyce

W pierwszych dniach, po operacji u pacjenta może być odczuwalny obrzęk brzucha, ból powłok brzusznych i napięcie mięśni. Po operacji, powinien on pozostać w klinice 3-4 dni. Okres powrotu do pełnej sprawności trwa 10-14 dni. Po siedmiu, wymagana jest kontrola i zdjęcie szwów w okolicy pępka. Istotne jest, by w okresie rekonwalescencji starać się powoli chodzić, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w nogach. Przez pierwsze kilka tygodni, pacjent powinien nosić też specjalny uciskowy pas brzuszny.