Migoczący Puls miasta Shenzen – nowy projekt grupy panGenerator

W Shenzen, 13 milionowym mieście, technologicznym centrum Chin, przylegajacym bezpośrednio do granicy z Hong Kongiem, stanąła na lotnisku kinetyczna inforzeźba o nazwie The Shimmering Pulse (Migoczący puls). Stworzona została ona przez polskich artystów, z działającej na polu eksperymentalnego dizajnu i sztuki nowych mediów, grupy projektowo – artystycznej panGenerator, na zamówienie międzynarodowej korporacji informatycznej Tencent – mecenasa tego unikalnego projektu.

PanGenerator – sztuka w nowym wymiarze

PanGenerator, to stworzona w 2010 roku przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego, grupa projektowo – artystyczna oscylująca między eksperymentatorskim dizajnem i sztuką nowych mediów. Jej działalność koncentruje się na stworzeniu – poprzez użycie przestrzennych, graficznych, interaktywnych oraz dźwiękowych form – wielotworzywowego połączenia cyfrowej rzeczywistości ze światem realnym; a także na poszukiwaniu nowych sposobów interakcji z odbiorcami.

Sześciokąt ruchu i światła

The Shimmering Pulse, będacy najnowszą interaktywną “inforzeźbą” grupy panGenerator, został zainstalowany na lotnisku Bao’an w Shenzhen – 13 milionowej metropolii stanowiącej centrum technologiczne Chin.

Instalacja ta, złożona z 451 autorskich kinetycznych modułów, zaaranżowana została na powierzchni o średnicy 4m, w kształcie sześciokąta, podzielonego na sekcje odpowiadające dzielnicom miast. Każdy z modułów reaguje samodzielnie na światło z umieszczonego powyżej projektora, precyzyjnie synchronizując wszystkie elementy i tworząc na całej powierzchni bogatą animację, w której światło przekładane jest na ruch obrotowy dysków. Podczas wirowania, rozwierają się one dzięki sile odśrodkowej, pokazując silnie kontrastujące z czarną powierzchnią obiektu, opalizujące wnętrze.

Bijące serce miasta

Rzeźba symbolizuje zmieniające się w ciągu dnia natężenie ruchu w 9 dzielnicach miasta Shenzhen, bazując na danych dostarczanych w czasie rzeczywistym przez korporację Tencent.

Artyści z panGenerator inspirowali się, tworząc tę inforzeźbę, estetyką stadnych zachowań zwierząt – ławic ryb i stad ptaków, tworzących pod wpływem indywidualnych zachowań osobniczych, spójną i dynamicznie zmieniającą się formę. Jest ona metaforą przemieszczania się mieszkańców Shenzhen, których poszczególne działania tworzą model odwzorujący ruch w obrębie tego miasta i wyznaczają własciwy mu puls.

Projekt The Shimmering Pulse wpisuję się w serię działań grupy, nadających nowe znaczenie pojęciu współczesnej rzeźby i aranżujących sztukę nowych mediów w przestrzeni publicznej.

PanGenerator na świecie

Grupa ta, stworzyła do tej pory szereg interaktywnych instalacji, łączących elementy sztuki z inżynierią, na zamówienie prestiżowych instytucji kulturalnych, takich jak Muzeum POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Narodowe Centrum Kultury i wielu marek komercyjnych, jak chociażby Disney, Sony, Skoda czy Coca-Cola. Instalacje tych artystów prezentowane były na festiwalach designu i sztuki nowych mediów w Polsce oraz na całym świecie m.in. na Dutch Design Week, Milan Design Week, SXSW, Ars Electronica, WRO Biennale, Łódź Design i wielu innych.

Są oni m.in. laureatami nagrody Złotego Lwa na festiwalu w Cannes, Paszportu Polityki, Honorary Mention na Ars Electronica oraz posiadaczami tytułu Studia Roku 2018 w Polish Graphic Design Awards.

Członkowie grupy prowadzą również bogatą działaność edukacyjną.