Odrobaczanie psa, jego znaczenie i sposoby

Renata Kurcil

Nasi czworonożni pupile szczególnie często narażeni są na kontakt z pasożytami. Zagrażają one wszystkim psom, ale szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość zarażenia nimi szczeniąt. Cały proces jakim jest odrobaczanie psa(czy też odrobaczywienie psa) nie jest skomplikowany i bez trudu przeprowadzić go można w konsultacji z lekarzem weterynarii. To on udzieli nam dokładnych informacji; jak odrobaczyć psa, co ile odrobaczyć psa, na czym polega odrobaczenie psa, jak wygląda odrobaczenie psa, oraz jakie zastosować środki i preparaty.

Pasożyty i ich skutki

Rodzaje pasożytów

W zależności od rodzaju pasożyta możemy zaobserwować u psów różne objawy ich występowania. Jest wiele grup pasożytów jakie zagrażają naszym pupilom, z których najczęstsza to robaki ze względu na obły kształt zwane obleńcami. Zaliczamy do nich:

  • glisty
  • nicienie
  • tęgoryjce
  • włosogłówki

Inną grupą, jaka może zagrażać naszym czworonożnym przyjaciołom są płazińce , wśród nich wyróżniamy:

  • tasiemca psiego
  • tasiemca bąblowcowego
  • tasiemca krętkowego

Kolejną grupą pasożytów spotykanych u psów są pierwotniaki. Ich główny przedstawiciel to lamblia. Przyjmuje się, że ponad 50 procent psów jest jego nosicielem.

Odrębnym zagrożeniem są dla naszych pupili pasożyty zewnętrzne. U psów mogą występować:

  • wszy
  • pchły
  • kleszcze
  • świerzbowce
  • nużeńce

Objawy występowania pasożytów

Robaki przedostają się w różny sposób do organizmów żywicieli. W związku z tym, że nasze czworonogi liżą wszystko, co spotkają na swojej drodze, jaja pasożytów dostają się do ich organizmów drogą pokarmową z butów, lub zakażonego pokarmu. Nawet mleko zarażonych suk może być niebezpieczne dla szczeniąt. Robaki u szczeniąt mogą pojawić się też przenikając przez łożysko matki w trakcie ciąży, a także przez układ moczowy lub przez skórę.

Na pierwszy rzut oka pasożyty w kale zarażonego psa nie są widoczne gołym okiem, musimy więc bacznie obserwować naszych ulubieńców. Ponieważ robaki u szczeniąt występują bardzo często, trzeba zwracać szczególną uwagę na zachowanie juniorów. Nasze zaniepokojenie powinny wzbudzić objawy takie jak:

  • apatia
  • wymioty
  • ciężki oddech
  • kaszel
  • biegunka

Jeśli ponadto nasz pupil unika z nami kontaktu, jest bezustannie senny, staje się nerwowy, drapie się, tarza po podłodze, oraz traci na wadze i miewa podrażnienia wokół odbytu to znak, że należy wziąć pod uwagę wizytę w gabinecie weterynaryjną i rozpocząć odrobaczanie psa (odrobaczywienie psa).

Skutki zdrowotne robaków u psa

Pasożyty przede wszystkim żerują na organizmie zdrowego psa pozbawiając go istotnych składników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i wzrostu, co może prowadzić do poważnych niedoborów, które w przyszłości mogą skutkować różnymi chorobami.

Szczególnie w przypadku szczeniąt brak ważnych składników odżywczych może wpłynąć na zaburzenie procesu wzrostu i rzutować na prawidłowy rozwój szczenięcia.

Ponadto obecność pasożytów osłabia u zwierzęcia układ odpornościowy, który zamiast skupić się na ochronie przed zewnętrznymi bakteriami i wirusami musi koncentrować się na walce z wewnętrznymi pasożytami. Skutkiem tego, nasz pupil jest bardziej podatny na różnego rodzaju zakażenia i choroby, którym osłabiony układ immunologiczny nie jest w stanie sprostać.

Glisty u psa wegetując wewnątrz zwierzęcia składają w nim swoje odchody – produkty przemiany materii, które są toksyczne dla naszego czworonoga. Ich obecność może prowadzić do biegunki, zatruć układu pokarmowego, oraz alergii.

Odrobaczanie psa krok po kroku

Jak odrobaczyć psa

Do odrobaczenia (odrobaczywienia) psa niezbędne jest podanie właściwych preparatów, które przepisze weterynarz. To on powie nam; na czym polega odrobaczenie psa w konkretnym przypadku, i jak odrobaczyć psa. Istnieją bowiem różne środki przeciwko robakom. Posiadają one różne substancje czynne, do których najczęściej należy pyrantel, fenbendazol i prazikwantel. W zależności od rodzaju robaków zastosujemy właściwe, dobre tabletki na odrobaczenie psa.

Jak wygląda odrobaczenie psa – istotne badanie

Najpierw należy zbadać kał psa, aby zorientować się jaki robak zagnieździł się u naszego czworonoga, by lekarz mógł podać właściwy preparat. Kał zbieramy przez co najmniej trzy dni z trzech różnych wypróżnień. Zbieramy go do specjalnego pojemnika służącego do zbierania próbek kału u ludzi, który można łatwo zakupić w aptece.

Jest to niezwykle istotne aby kał pochodził z różnych wypróżnień, jaja robaków bowiem nie pojawiają się za każdym razem Czym większa ilość próbek pochodzących z różnych wypróżnień psa, tym większe prawdopodobieństwo wykrycia glisty u psa. Dlatego też oddawanie do badania jednej tylko próbki kału mija się z celem. Czasami badanie nie wykrywa pasożytów i wówczas jeśli zachodzą poważne podstawy do podejrzewania obecności robaków np. często występująca biegunka należy je powtórzyć.

Wrażliwość na różne środki

U niektórych ras psów występuje mutacja genu MDR1, która może spowodować wrażliwość na pewne preparaty podawane na odrobaczenie. Polega ona na utracie swoich funkcji przez białko transportowe, co powoduje bezpośrednie przenikanie leku przez barierę krew – mózg i może być przyczyną poważnych zaburzeń neurotoksycznych. Do środków, których nie wolno podawać psom z tą wadą genetyczną należą przede wszystkim:

  • Iwermektyna,
  • Selamektyna,
  • Doramectina,
  • Emodepside,
  • Milbemicin,
  • Abamectina
  • Moksydektyna

Na mutację genu MDR1 szczególnie narażone są:

  • Owczarek szkocki Collie
  • Border Collie
  • McNab
  • Owczarek szetlandzki
  • Owczarek australijski
  • Owczarek niemiecki
  • Biały owczarek szwajcarski
  • Bobtail
  • Whippet długowłosy
  • Silken Windhound
  • Waller

Częstotliwość odrobaczania

Co ile odrobaczyć psa?

Na pytanie co ile odrobaczyć psa – odpowiedź wydaje się być jasna. Psa należy odrobaczać wtedy, kiedy ma stwierdzoną robaczycę. Istnieje teoria tak zwanego odrobaczania profilaktycznego, co do której nie wszyscy weterynarze są zgodni. Środki i preparaty przeciwko robakom są substancjami toksycznymi i nie są zupełnie obojętne dla zdrowia naszych czworonogów. Dlatego też teoria o profilaktycznym odrobaczaniu co pół roku nie do końca jest właściwa.

Ideałem byłoby przeprowadzanie badania kału naszego pupila, co 6 miesięcy. Wówczas przy wyniku pozytywnym mielibyśmy od razu wskazanie jaki rodzaj pasożyta zaatakował psa i jakie właściwe, dobre tabletki na odrobaczenie psa należy zastosować. Wiadomo, że w zależności od rodzaju „nieproszonych gości”stosujemy różne rodzaje preparatów, więc takie działanie wydaje się najbardziej racjonalne.

Oczywiście pytając weterynarza co jaki czas odrobaczać psa spotkamy się z różnymi odpowiedziami i możemy usłyszeć, że dwa albo nawet cztery razy do roku. Jest to jednak jednoznaczne z profilaktycznym, częstym wpychaniem w psa szkodliwej chemii, która bez przeprowadzanych badań może i tak nie zadziałać jeśli lekarz podając standardowy środek nie utrafi w rodzaj pasożyta. Wówczas przy nasilonych objawach właściciel i tak będzie musiał zdecydować się na badanie i powtórzenie podania dobrych tabletek na odrobaczenie psa.

Podawanie preparatu przy stwierdzonej robaczycy. Co jaki czas ?

Szczegółowej odpowiedzi udzieli lekarz weterynarii, który wyznaczy właściwą dawkę leku.

Jej częstotliwość związana jest z cyklem życiowym robaka. W przypadku stwierdzenia glisty u psa najczęściej środek podajemy 3 razy co dwa tygodnie przez 3 dni z rzędu. Jednakże to lekarz po zapoznaniu się z badaniami i wybraniu właściwego środka powinien zdecydować o tym, jak często należy podawać dany preparat i jak ma wyglądać odrobaczenie psa w konkretnym przypadku.

Robaki u szczeniąt. Co jaki czas je tępić?

Większość szczeniąt przychodzących na świat jest zarobaczonych ze względu na łatwość przekazywania jaj pasożytów przez matkę. Ponieważ robaki u szczeniąt występują często, pierwsze odrobaczanie można już przeprowadzić w 3 tygodniu życia, a potem powtarzać regularnie co miesiąc aż do ukończenia 6 miesiąca. Każdy właściciel i hodowca mający świadomość prawdopodobieństwa występowania robaków u szczeniąt i zdający sobie sprawę na czym polega odrobaczenie psa powinien przyłożyć do tego należytą staranność.

Profilaktyka antykleszczowa. Jak często?

Ze względu na wzmożoną częstotliwość występowania kleszczy, szczególnie przy ciepłych zimach, naszych pupili musimy zabezpieczać przeciwkleszczowo przez cały rok. W sprzedaży znajdują się obroże antykleszczowe, preparaty typu spot-on podawane na skórę zwierzęcia, oraz tabletki doustne. Zapobiegają również one występowaniu pcheł oraz innych pasożytów zewnętrznych. Ze względu na użyte w nich substancje zabezpieczające przed inwazjami różnego rodzaju pasożytów zakup ich najlepiej skonsultować wcześniej z weterynarzem