Mama ćwiczy yogę

Artykuł opublikowany na portalu http://www.ciazowy.pl/artykul,mama-cwiczy-joge,2750,1.html

Pomimo iż współczesna medycyna podkreśla dobroczynny wpływ jogi na kobiety w tak trudnych i ważnych dla nich okresach jak ciąża i połóg, a w krajach Europy zachodniej zajęcia z tej dziedziny na dobre zagościły w harmonogramach przyszłych mam, wykwalifikowanych instruktorów jogi pre i postnatalnej ciągle jeszcze w Polsce brakuje. Mamy jednak nadzieję, ze sytuacja ta wkrótce ulegnie zmianie, bo pierwsze jaskółki z tej dziedziny pojawiły się w dwóch warszawskich szpitalach…

RUCH I RELAKS W CIĄŻY

Zimą zwykle nie mamy ochoty na ruch albowiem krótkie i zimne dni nie zachęcają do spacerów. Szczególnie, kiedy jesteśmy zmęczone objawami ciąży leniuchujemy na wygodnej kanapie, otulone ciepłym kocem i popijamy gorącą czekoladę. Brak słońca i hormony wpływają na zmiany nastroju. Nic więc dziwnego, że właśnie wtedy pojawiają się typowe dolegliwości jak nudności lub wzmożony apetyt. Również stawy i kręgosłup, które muszą stopniowo znosić coraz większy ciężar sprawiają, że czujemy się ociężałe.

Warto więc zainteresować się Jogą, która pomoże nam przygotować się do porodu fizycznie, psychicznie i emocjonalnie oraz zrozumieć jak radzić sobie ze zmianami nieuchronnie towarzyszącymi ciąży. Joga prenatalna jest przystosowana do konkretnych potrzeb ciąży i porodu, nie wymaga żadnego wcześniejszego doświadczenia. Bezpiecznie można zacząć jej praktykę już od 15 tygodnia ciąży i kontynuować aż do porodu, w trakcie którego wykorzystamy to czego się wcześniej nauczyłyśmy .

JOGA NA TRUDNE DNI

W Polsce historia i świadomość Jogi jest jeszcze stosunkowo młoda. Wiele osób utożsamia ją z fizycznością, giętkością i precyzja ruchu, często zapominając o innych sferach tej dyscypliny. Należy mieć świadomość, iż joga jest starożytnym holistycznym systemem, pozwalającym na stworzenie harmonii miedzy ciałem, umysłem i sercem. Stan owej harmonii jest szczególnie ważny, kiedy odczuwamy niepewności i niepokoje związane z ciążą i macierzyństwem. Czas, w którym rodzi się miłość macierzyńska przepełniony jest bowiem zarówno wielką dozą radości jak i troski. Kobietom zdarzają się stany lękowe, obawy przed porodem i sprostaniem nowemu wyzwaniu jakim jest macierzyństwo.

Zajęcia jogi dla kobiet w ciąży i po ciąży w krajach Europy Zachodniej cieszą się duża popularnością, a szczególne miejsce zajmuje tu Wielka Brytania. Rozwój jogi w tym kraju trwa juz kilkadziesiąt lat, a różnorodność tradycji i wielość szkól umożliwia duży wybór. Obok British Wheel of Yoga, współistnieją style Sivanada, Ashtanga, Kundalini czy Iyengar, a poszczególne ich odmiany dedykowane są również kobietom w okresie ciąży i połogu.

Jednakże specjalistyczne zajęcia, do których zaliczą się joga w ciąży i poporodowa, wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, które nauczyciel jogi ogólnej nabywa studiując specjalistyczne moduły, wymagające co najmniej 2 letniego doświadczenia jako instruktor jogi ogólnej dla dorosłych. Natomiast w naszym kraju jogą specjalistyczną zajmują się na ogół mało doświadczeni trenerzy jogi ogólnej, często zajmujący się równocześnie aerobikiem, tańcem czy TBC.

ASANY W SZPITALU?

W Polsce absolutnym prekursorem specjalistycznych zajęć jogi dla kobiet w ciąży oraz jogi poprodowej na terenie swoich placówek są dwa warszawskie szpitale: Szpital Specjalistyczny św. Zofii SPZOZ przy ul. Żelazna i Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy Placu Starynkiewicza oraz Szkoła Narodzin Jeannetta na ul.Grupy AK Północ. Dodatkowym atutem przemawiającym za obecnością zajęć jogi na terenie szpitali, jest właśnie bliska obecność fachowego personelu medycznego, który w każdej chwili służy pomocą, zapewnia zarówno kobietom w ciąży, jak i młodym matkom, poczucie bezpieczeństwa. Zarówno lekarze jak i położne tych placówek dostrzegają duże zalety jogi. Niezwykle istotny jest również fakt iż do opieki nad pacjentkami podchodzą oni holistycznie. Prócz sfery fizycznej, widzi również i „duszę”.

Zajęcia w wspomnianych placówkach, prowadzone są przez pierwszą i jedyną w Polsce profesjonalną i dyplomowaną nauczycielkę British Wheel of Yoga, specjalizującą sie w jodze pre i postnatalnej oraz jodze dla dzieci (także specjalnej troski) Ingę Izabelę Dańkowską,

Z DZIDZIUSIEM PRZY BOKU

Po 9 miesiącach nadchodzi w końcu ten wyczekiwany dzień, w którym po raz pierwszy spotykamy nasze ukochane dziecko. Wszystkie troski i obawy znikają. Tym razem, już w naszych w ramionach, bezpiecznie śpi maleństwo. Od tej pory perspektywa patrzenia na świat diametralnie zmienia się. Miłość wypełnia całą przestrzeń w koło nas. Godzinami wpatrujemy się w potomka, uważnie studiując każdy milimetr ciała.

Sześć tygodni po porodzie powoli odzyskujemy siły witalne. To czas, kiedy możemy rozpocząć praktykowanie jogi poporodowej w towarzystwie dziecka. Relatywnie szybko odczujemy, że joga ułatwia nam powrót do kondycji fizycznej i psychicznej. Zmniejsza napięcie mięśni i dyskomfort, który odczuwamy w okresie porodowym: na przykład ból ramion, szyi czy pleców. Wzmacnia i stabilizuje mięśnie. Spokojne chwile relaksu łagodzą zmęczenie, stres i wyciszają umysł, pozwalają pogłębić wieź z nowo narodzonym dzieckiem.

Nie bez znaczenia jest również, iż jeśli zdecydujemy się na udział w zajęciach jogi poporodowej, spotkamy mamy i ich dzieci, które przechodzą przez podobne doświadczenia. Ich wsparcie i wzajemna wymiana przemyśleń może okazać się bardzo cenna w tym okresie wielkich zmian.

CO DAJE JOGA W CIĄŻY?

Ćwiczenia jogiczne:
– wzmocniają mieśnie i kręgosłup, który stopniowo musi znosić coraz większy ciężar
– przynoszą ulgę w dolegliwościach typu: bóle pleców,obrzęk nóg czy trudności z oddychaniem
– wpływają na elastyczność i świadomość ciała co ułatwia wybór najodpowiedniejszej pozycji w trakcie porodu

Techniki oddechu przypominają jak ważny jest oddech. Dzieki niemu umiejętnie radzimy sobie z emocjiami i bólem porodowym

Techniki relaksacji działają na emocje; łagodzą stany lękowe i niepokój. Wiara i zufanie we własne siły pozwalaja ze spokojem i opanowaniem podchodzić do przebiegu porodu

Praktykowanie jogi w ciąży relatywnie szybko pomaga też odzyskać siły fizyczne, witalne i emocjonalne w okresie poporodowym.

Szczegółowe informacje na temat jogi ciążowej i pociążowej można znaleźć na stronach szpitala św. Zofii i szkoły narodzin Jeanette oraz na www.iidyoga.com

Inga Izabela Dańkowska (BWY Dipl.) pierwsza i jedyna obecnie w Polsce dyplomowana nauczycielka British Wheel of Yoga, specjalizującą sie w jodze pre i postnatalnej oraz jodze dla dzieci (także dla dzieci specjalnej troski), która po 17 latach pobytu w UK Inga wróciła do Polski z zamiarem rozpowszechniania unikalnego stylu BWY. Ostatnie 8 lat prowadziła zajęcia jogi w Anglii. Była pierwszą nauczycielką, która prowadziła zajęcia jogi dla kobiet w ciąży i jogi poporodowej w szpitalach północnej Anglii. Teraz wykorzystuje nabyte doświadczenie i kwalifikacje, aby podobne zajęcia mogły odbywać się w szpitalach w Polsce.