LINKA TRENINGOWA, CUD TECHNIKI DLA PRZEWODNIKÓW PSÓW

Linka treningowa to skuteczne narzędzie dla właściciela psa, dające mu nad nim kontrolę, a jednocześnie pozwalające na dużą swobodę w terenie uniemożliwiającym całkowite spuszczenie ze smyczy.

Kiedy miałam pierwszego w życiu psa nie radziłam sobie z problemem ucieczek. Spuszczony ze smyczy pies za nic nie chciał dać się przywołać i znikał na długie godziny, aż któregoś dnia odebrałam go odłowionego ze schroniska.

Myślę, że nie byłam wtedy jedyna i z podobnymi problemami borykało się wielu właścicieli. Uciekające psiaki włóczyły się po osiedlach, wzdychały pod oknami suczek przechodzących cieczkę, ginęły pod kołami samochodów, a w najlepszym wypadku – trafiały do schronisk, skąd mogły być bezpiecznie odebrane jeżeli właściciel zadawał sobie trud, aby poszukać swojego pupila. Wiedzy o wychowaniu psów – nie było. Na rzadkich wówczas treningach panowała teoria dominacji i policyjno – wojskowa tresura awersyjna, czyli siłowa połączona często ze stosowaniem przemocy wobec psa, aby zaznaczyć siłę i przewagę trenera.

Zupełnie nie wiem czemu, nikt nie wpadł wtedy na to, że zwykły mocny, długi sznurek przywiązany do obroży i ciągnący się za psem uniemożliwi mu ucieczkę, bo zawsze jest prostszy do przydepnięcia, niż schwycenie psa za obrożę; a jednocześnie umożliwi psu swobodne bieganie. Takie jest też jedno z zastosowań linki treningowej – dostajemy „pilota” do psa, dzięki któremu możemy sterować jego oddalaniem się od nas.

Linka treningowa – zastosowanie.

Kiedy jedna z moich trenerek opowiadała, że kiedy po raz pierwszy zobaczyła długą 10 metrową linkę, opisaną jako sprzęt treningowy zupełnie nie miała pomysłu, do czego może się przydać tak długa….”smycz”. Jedynym pomysłem jaki przyszedł jej wówczas do głowy było…..przywiązanie psa do drzewa.

Do czego służy linka treningowa?

  • Tropienie użytkowe Linka treningowa jest niezbędnym sprzętem podczas tropienia. Trzymany na długiej lince pies na tropie ma możliwość podążać za zapachem i nie zgubić przewodnika.
  • Spacer Linka traktowana jest jak smycz. Skracana i wydłuża na w zależności od potrzeby.
  • Pilot – Wspomniane wcześniej zabezpieczenie przed ucieczką przy spuszczaniu psa. Linka doczepiona do obroży lub szelek wlecze się swobodnie za biegającym psem. Zawiązany na końcu supełek pomaga skutecznie przydepnąć oddalającą się linkę.(UWAGA!!! W razie utracenia kontaktu z psem szczególnie w lesie, bądź nad wodą linka może stać się dla psa śmiertelnym niebezpieczeństwem jeśli zaczepi się unieruchamiając psa)
  • Trening posłuszeństwa Nie zawsze i nie w każdych warunkach możemy ćwiczyć swobodnie z psem, szczególnie gdy chcemy trenować w rozproszeniach. Użycie linki zapewnia bezpieczeństwo. Można przyczepić ją do pasa (najlepiej specjalnego dogtrekkingowego) i nie obawiać się, że nasz pupil oddali się niespodziewanie podczas wykonywanych ćwiczeń.

Jak używać linkę

Linkę używaną jako smycz trzymamy w dwóch rękach. Skracamy ją i przedłużamy, zawijając okręgi zbierane drugą ręką. W zależności od potrzeby dajemy psu możliwość swobodnego węszenia, a nawet biegania, albo trzymamy go krótko przy sobie. Sprawne osoby dają sobie radę trzymając linkę jedną ręką a drugą pomagają sobie tylko w momentach zmiany jej długości. Zapewniam, trening czyni mistrza. Istnieje też szkoła trzymania linki na pewnej długości pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, a resztę wleczemy za sobą po ziemi. Ja osobiście nie lubię tej metody. Być może jest prostsza, ale kawał sznura z tyłu, znajdujący się poza zasięgiem naszego wzroku może być przez kogoś przydepnięty, najechany przez rowerzystę, złapany przez jakieś dziecko. Albo po prostu zaczepi się o wystający korzeń. Ponadto brudzi się niepotrzebnie i kiedy trzeba złapać linkę w innym miejscu zastawia na rękach brud i piasek.

Wady linki

Nie ma nic, co nie miało by minusów, ważne żeby nie przeważały nad korzyściami. Linka czasami się zaczepia i wtedy musimy wysupływać psa z krzaków, koszy na śmieci albo zarośli. Biegnący pies może linką podciąć komuś nogi, obetrzeć nią boleśnie naszą łydkę, przewrócić dziecko, albo rower. Dlatego też przy stosowaniu jej należy być czujnym. Również, gdy pomimo linki dopuścimy, by pies zniknął nam z oczu, pod żadnym pozorem nie możemy pozwolić, by przebywał bez naszej opieki i natychmiast musimy rozpocząć akcję poszukiwawczą. Zaczepiony pies może się udusić, udławić, powiesić,utopić, może zostać skazany na śmierć głodową, wpaść pod samochód albo zostać rozszarpany przez inne zwierzę. Do zlokalizowania miejsca psa doskonale nadaje się przytwierdzony do obroży lokalizator. Długość linki treningowej wynosi z reguły od 5 do 15 metrów. Dłuższe linki szybką stają się nieporęczne. Należy pamiętać, że linka często będzie się brudzić i lądować w błocie. Warto w tym wypadku zaopatrzyć się w profesjonalną, dopasowaną do tego typu treningu linkę, która powinna być lekka i nie krępować ruchów psa. Na całej długości nie powinny znajdować się żadne szlufki ani dodatkowe uchwyty, by pies się w nie nie zaplątał.

Rodzaje linek

linka żeglarska

Linka treningowa powinna być w jaskrawym kolorze, żeby łatwo widoczna, ułatwiała kontrolę nad psem. Do niedawna istniały jedynie linki żeglarskie, sznury, wyposażone w rączkę, która była zgrzewana za pomocą uciskowego materiału. Sama linka była okrągła, w przeważającym kolorze żółta, o strukturze sznurowadła. Była mocna i niezawodna ale bardzo się brudziła. Taka linka bowiem ciągnie się za psem zbierając błoto, wodę z kałuży i ziemię. Codzienne jej pranie i suszenie jest mało komfortowe bo ogromnie chłonie brud, a schnie bardzo wolno

linka z taśmy

Ostatnio pojawiły się również linki wykonane z liny wspinaczkowej oraz taśmy powlekane PCV, dzięki czemu są odporne i wytrzymałe ale dość ciężkie.. Od jakiegoś czasu można kupić również taśmy, linki z nylonu, polipropylenu oraz wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych wodoodpornych i mocnych.

Ostatnim hitem są linki z biothane. Materiał ten powszechnie jest wykorzystywany w produkcji artykułów dla koni,artykułów dla służb specjalnych i wojska. Linki mogą być wykonane w postaci taśm lub obroków i odznaczają się ogromną odpornością na rozerwanie, która sprawia, że taśma o szerokości 16mm wytrzymuje obciążenie 283 kg. Produkty wykonane z tego materiału łatwo utrzymać w czystości, można je po prostu czyścić pod bieżącą wodą przy użyciu płynów czyszczących. Są miękkie i elastyczne. linka nie uciska boleśnie dłoni.

Niektóre linki treningowe wyposażone są również w specjalny amortyzator – sprężynę która łagodzi skutki nagłych szarpnięć.

linka z biothane