Prowadząc psa na smyczy, bierzemy odpowiedzialność za jego komfort i bezpieczeństwo. Dlatego ważne jest, aby właściwie dobrać sprzęt niezbędny do wspólnych aktywności.
Szelki czy obroża, czym się różnią?
Obroża jest paskiem, wykonanym ze skóry lub materiału, zapiętym wokół szyi. Ułatwia ona kontrolę nad nad głową psa, co umożliwia nam panowanie nad jego zachowaniem. Sprawdza się w przypadku psów reaktywnych, agresywnych i silnych. Używamy jej również przy treningu posłuszeństwa oraz ucząc szczeniaki chodzenia na smyczy.
Szelki to kombinacja pasków, uszyta najczęściej z tkaniny, zakładana jak uprząż. Są mniej inwazyjne, nie uciskają krtani ani tchawicy i nadają się do wszelkich sportów. Wybierając psie akcesoria, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę zdrowie, wygodę i bezpieczeństwo naszego czworonoga.
Czy szelki będą dobre dla Twojego psa?
Jeśli pies rozumie komendy i nie wymaga korekty, szelki będą dla niego dobrym rozwiązaniem. Nadają się one dla zwierząt dynamicznych, gdyż ich nacisk rozkłada się na całym ciele, nie powodując szarpania. Zapinane z przodu szelki Easy Walk służą też jako skuteczne narzędzie do nauki chodzenia na smyczy. Posiadając psa rasy brachycefalicznej, miniaturowej, o krótkiej szyi lub seniora zdecydowanie należy używać szelek, żeby uniknąć ucisku na krtań. Jeśli przypinamy psa w samochodzie pasem oraz przy uprawianiu sportów, szelki są bezwzględnie jedynym dopuszczalnym wyborem.
Rodzaje szelek
Szelki spacerowe
Nadają się do codziennego użytku i stanowią alternatywę obroży. Dostępne są dwa rodzaje: bardziej zalecane przez zoofizjologów tzw. guard, jak np. Truelove Adventure Dog, oraz typu step in. Szelki spacerowe są zapinane na klamrę i dopasowane do indywidualnych potrzeb psa.
Szelki dla szczeniąt
Są to również najczęściej szelki typu guard Najlepiej jeśli wykonane są z elastycznego materiału, jak w przypadku Truelove Puppy. Wówczas będą one dla naszego pupila praktycznie bezuciskowe i nie spowodują obtarć czy dyskomfortu.
Szelki w góry
Szelki do górskich aktywności sprawdzą się również przy wielu innych sportach. Powinny być zabudowane, by nie wrzynały się podczas ciągnięcia ale nie mogą ograniczać ruchów naszego pupila. Muszą one dawać zwierzęciu biegnącego z przodu na smyczy maximum komfortu. Dobrze też żeby miały rączkę, pozwalającą zatrzymać psa w sytuacjach awaryjnych. W góry dobrze sprawdzą się Truelove Security.
Szelki sportowe
Są to często modele typu sled przypominające uprząż psów zaprzęgowych albo bardziej uniwersalne typu guard jak np. Truelove Frontrange. Powinny wpływać na równy rozkład sił powstających w czasie ciągnięcia, nie obciążać stawów ani układu kostnego. Takie szelki stosować można do:canicrossu, bikejoringu, dogtrekkingu, czy tropienia.
Szelki samochodowe
Niezbędne w podróży, służą do zabezpieczenia psa przypiętego pasem w sytuacji hamowania, czy kolizji. Nie mogą krępować ruchów i muszą dawać psu możliwość zmiany pozycji. Przedni ich element powinien być zabudowany i wykonany z miękkiego, wytrzymałego materiału. Tu także dobrze sprawdzą się Truelove Frontrange.
Szelki dla seniorów.
Powinny być komfortowe, wykonane z miękkiego materiału lub podszyte specjalną pianką, by nie powodować ucisków i obtarć. Istotne jest właściwe rozłożenie obciążeń, więc najlepiej używać szelek typu guard, zalecanych przez fizjoterapeutów. Dobrym wyborem będą Truelove Security lub Truelove Lumen, gdyż przydatna może okazać się rączka i elementy odblaskowe.
Jak dobrać rozmiar szelek?
Nawet najlepsze szelki mogą niekorzystnie wpłynąć na aparat ruchu psa, jeśli będą źle dobrane rozmiarem. Pas brzuszny nie powinien przekraczać mostka a pas na plecach musi zaczynać się w kłębie i być odpowiednio długi. Pierwsze „koło” okrąża podstawę szyi, drugie, klatkę piersiową mniej więcej w połowie. Aby właściwie dobrać rozmiar, zawsze mierzymy obwód szyi i klatki piersiowej psa w najszerszym miejscu. Pamiętajmy, że zbyt ciasne szelki mogą powodować niedotlenienie i ból mięśni.
Jak założyć szelki?
Ze względu na rodzaj szelki mogą się różnić sposobem zakładania.Nie każdy pies polubi noszenie uprzęży. Bardziej wrażliwe i niecierpliwe mogą niezadowolone z nowego ubrania wiercić się, czy utrudniać jego zapięcie, stąd powinniśmy do noszenia szelek przyzwyczajać naszych pupili już od szczenięcia. Założenie ich nagradzajmy smakołykiem i koniecznie chwalmy psa.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Pamiętajmy, że pies rośnie, chudnie i tyje, szelki powinny więc mieć możliwość regulacji.Istotne są zapięcia wykonane z właściwej jakości tworzywa i materiał: lekki, miękki i szybko schnący. Szerokość pasków powinna być dostosowana do gabarytów zwierzęcia. Pamiętajmy, iż używany sprzęt przyczynia się do kondycji i bezpieczeństwa naszych pupili, dlatego mniej istotny jest jego wygląd a ważna jakość. Nie oszczędzajmy na przyjaciołach, wybierzmy dla nich akcesoria godne zaufania!