Jak wybrać idealne biurko dla pierwszoklasisty

Twoje dziecko rozpoczyna nowy etap w swoim życiu – idzie do pierwszej klasy. Warto więc abyś zapewnił mu jak najbardziej komfortowe stanowisko pracy, by z przyjemnością wykonywało swoje szkolne zadania. Miejscem strategicznym dla ucznia staje się biurko, przy którym odrabia prace domowe i rozwija swoje zainteresowania. Jaki więc mebel powinieneś wybrać dla pierwszoklasisty, aby wygodnie i z przyjemnością wdrażał się do swoich obowiązków edukacyjnych?Jakie biurko dla dziecka?

Jakie biurko dla dziecka?

Decyzję o rodzaju biurka podejmij biorąc pod uwagę wzrost dziecka, charakter wykonywanych przez niego najczęściej czynności oraz swoich możliwości lokalowych. To, czy zdecydujesz się na zakup biurka tradycyjnego, ergonomicznego, czy zestawu meblowego ma przede wszystkim wpływ wielkość pokoju Twojej pociechy.

Jeśli jest on wystarczająco duży, możesz zdecydować się na biurko tradycyjne z szafką, pojemnymi szufladami i wnęką na nogi. Zwróć uwagę, by była ona wystarczająco duża a potężne górne szuflady nie utrudniały wygodnego siedzenia uciskając uda.

Dzieci jednakże rosną w dość szybkim tempie, a klasyczne biurko nie da się regulować. Warto więc, abyś kupując biurko dla pierwszoklasisty, wziął pod uwagę zakup mebla ergonomicznego, dopasowującego się do wzrostu dziecka i posiadającego możliwość regulacji wysokości blatu oraz nachylenia jego kąta. Ma to szczególne znaczenie dla dzieci, które spędzają przy biurku dużo czasu, malując bądź rysując.

Oszczędzaj przestrzeń

Jeżeli jednak pokój Twojej pociechy nie jest zbyt obszerny, dobrze jest, abyś pomyślał o oszczędzaniu cennej przestrzeni kupując biurko narożne. Posiada ono wystarczająca ilość miejsca, by ustawić na nim stacjonarny komputer i dobrze wpasowuje się w róg pokoju pozostawiając dużo wolnej powierzchni na inne sprzęty. Dobrym wyborem jest mebel w kształcie litery L. Zapewni wystarczająca ilość miejsca na komputer, drukarkę, organizery i lampy.

Innym rozwiązaniem , jakie możesz wziąć pod uwagę kupując biurko dla ucznia, którego pokój jest mały lub dzielony z rodzeństwem, są zestawy meblowe. Może to być łóżko wraz z biurkiem lub szafa z biurkiem. Podniebne miejsce do spania, umieszczone bezpośrednio nad miejscem pracy może być dla malucha dodatkową atrakcją, a bliskość szafy ułatwi zachowanie porządku. Pamiętaj jednak, ze takie rozwiązania prowadzą często do ograniczenia światła, spowodowane obecnością łóżka lub szafy i sprawdzają się tylko w jasnych słonecznych pokojach.

Weź pod uwagę gust dziecka

Kupując biurko dla dziecka, dobrze jest wziąć pod uwagę aby było wykonane z naturalnych nietoksycznych materiałów, z drewna lub metalu, oraz odznaczało się bogatą kolorystyką, przy wyborze, której warto wziąć również pod uwagę preferencję Twojej pociechy. Pierwszoklasista, będzie bowiem dumny dokonując pierwszych w swoim życiu wyborów w kwestii umeblowania, a zastosowanie żywych barw wniesie do jego świata optymizm i energię.

Biurko dla ucznia nie musi być minimalistyczne. Można wybrać mebel w określonym stylu wkomponowujący się w wystrój, czy też prowansalski czy shabby chick. Dla mniejszych pociech unikaj jednak mebli kanciastych. Dobrze, aby biurka szkolne dla dzieci były proste, solidne i miały zaokrąglone rogi, łatwo wysuwające się szuflady i wygodne uchwyty.

Wysokość biurka dla dzieci

Twój 6-7 latek idąc do szkoły, mierzy najczęściej 115 – 125 cm dlatego wysokość blatu dla mniejszego dziecka powinna wahać się pomiędzy 55 a 70 cm. Wygodny blat ma około 80-90 cm głębokości i 120 – 160 cm wysokości. Pozornie może Ci się wydawać, że małe dziecko nie potrzebuje takiego dużego blatu, jednakże czym jest on większy, tym praca przy nim jest bardziej komfortowa. Dzięki temu, uczeń nie musi bezustannie wstawać, aby sięgać po coś z szafki.

Wysokość biurka dla dziecka ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia, ale oprócz niej ergonomiczne biurka zapewniają również możliwość regulacji kąta nachylenia blatu. Powinien on wynosić: do czytania ok 30 stopni, do pisania 15 stopni i do rysowania ok 5 stopni.

Nasze pociechy podczas pracy korzystają przede wszystkim z komputera. Dobrze więc, aby monitor usytuowany był na podwyższeniu, a klawiatura znajdowała się nieco poniżej. Oczy ucznia powinny znajdować się na jego wysokości, w oddaleniu ok 50 cm od ekranu. Różnica między nimi powinna wynosić około 10 cm. Możesz również wziąć pod uwagę modele biurek z wysuwaną półeczką na klawiaturę znajdującą się pod blatem.

Właściwa pozycja przy biurku

Najbardziej istotną cechą biurka dla pierwszoklasisty jest wygoda i zapewnienie mu odpowiedniej pozycji siedzącej. Dzisiejsi uczniowie spędzają przy biurku dużo czasu, warto więc zadbać o mebel zapewniający prawidłową postawę w czasie siedzenia.

Warto abyś zwrócił uwagę, iż miednica Twojej pociechy nie powinna opierać się na kości krzyżowej a na tzw guzach kulszowych. Siedzisko nie może uciskać okolicy przedkolanowej, a kończyny powinny być zgięte pod kontem minimum 90 stopni.

W celu uzyskania prawidłowego kąta siedzenia można też stosować stołeczki i podnóżki. Głowa ucznia powinna być usytuowana prosto a monitor powinien znajdować się na wysokości jego wzroku. Plecy malucha powinny być proste, a nogi znajdować się na podłodze. Przedramiona dziecka powinny tworzyć kąt prosty z osią ciała.

Warto również abyś zadbał o wygodne krzesło, na którym będzie siedział uczeń. Powinno mieć podparcie na łokcie, regulowaną wysokość siedziska i kat oparcia. Powinieneś zwrócić uwagę, aby oparcie krzesła na którym dziecko siedzi znajdowało się poniżej jego łopatki,

Jak ustawić biurko dla pierwszoklasisty?

Biurko powinno być ustawione w dobrze oświetlonym miejscu, a więc najlepiej w bliskości okna, ale nie ustawione do niego frontem ani tyłem. Słońce nie może bowiem razić oczu Twojej pociechy, ani odbijać się w ekranie komputera.

Najlepiej abyś ustawił biurko dla dziecka bokiem do okna. Jeśli Twój maluch jest praworęczny, najlepiej by znajdowało się ono z lewej strony, aby pisząca ręka nie zasłaniała światła i wpływała na nadwyrężanie wzroku. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba wspomagać się sztucznym światłem, a lampa powinna znajdować się po przeciwległej stronie niż ręka pisząca.

Biurko dla ucznia powinno być pojemne, aby zmieściły się w nim książki, zeszyty oraz inne skarby Twojego malucha, oraz wyposażone w różnego rodzaju organizery, ułatwiające przechowywanie przyborów szkolnych. Z uwagi na to, ze małe dzieci nie przywiązują zbyt wielkiej wagi do zachowywania porządku, dobrze aby biurko pierwszoklasisty umożliwiało przechowywanie wielu przedmiotów w zamkniętych przestrzeniach, szafkach lub szufladach.

Zapewniając Twojemu dziecku wygodne, przyjemne i komfortowe miejsce do pracy, sprawisz że nauka i szkolne obowiązki staną się dla niego przyjemne i będzie zabierało się do nich z entuzjazmem.