Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla właściciela. Jednym z podstawowych zadań, jakie przed nim stoją – to nauczenie psiaka czystości. Co więc możesz zrobić, aby Twój podopieczny przestał załatwiać się w domu? Jest na to wiele sposobów.
Od kiedy można uczyć szczeniaka czystości?
To, od kiedy pies przestaje załatwiać swoje potrzeby w mieszkaniu, zależy w dużej mierze od wychowania, ale jest też indywidualną cechą danego osobnika. Zdarzają się szczeniaki, które uczą się już załatwiania na dworze w wieku 3 miesięcy, a także prawie roczne psy, którym jeszcze zdarzają się „wpadki”.
Tak naprawdę, naukę czystości można rozpocząć już od momentu, kiedy szczeniaki zaczynają chodzić. Ponieważ pies ma wrodzoną niechęć do załatwiania się w swoim gnieździe, możemy część kojca, poza miejscem gdzie znajduje się suka ze szczeniakami, wyłożyć specjalnymi matami. Są to podkłady higieniczne z wodoodpornym spodem, wypełnione chłonnymi włóknami. Pochłaniają one często również zapach moczu. Aby zrobić siusiu, zwierzątka powoli zaczną odchodzić w dalsze miejsca, i w ten sposób uczą się załatwiania na maty.
Metody nauki czystości
Maty
Pracę z matami możesz zacząć na każdym etapie rozwoju psa. Jeśli szczenięta nauczyły się sikać na nie już w kojcu, po prostu znajdź w domu jedno miejsce, w którym pies lubi się załatwiać, najlepiej na kafelkach i wyłóż je matami. Za każdym razem kiedy szczeniak załatwi się we właściwym miejscu chwal go i nagradzaj, natomiast niepowodzenia – ignoruj.
Jeśli Twój nowy lokator nie był uczony czystości, musisz sam spowodować by zaczął sikać na podkłady. Pamiętaj, że po każdym pobudzeniu, a więc jedzeniu, spaniu, powrocie właściciela do domu i po intensywnej zabawie, szczenię niemal natychmiast poczuje potrzebę. Dlatego też, zwróć uwagę na znaki, takie jak niepokój, piszczenie czy kręcenie się i wąchanie podłogi. Również natychmiast po obudzeniu się, zanieś psa do jego toalety, poczekaj, aż się załatwi i pochwal go. Kiedy wpadki będą zdarzały się już tylko incydentalnie, możesz wynosić maty na dwór i tam inicjować sikanie.
Nauka sikania na dworze
Stosowanie mat ma również wady. Szczeniak może bowiem przyzwyczaić się do nich i zacząć w mieszkaniu szukać podłoży o podobnej strukturze (dywaniki, materace). Możesz więc nauczyć się odczytywać znaki, jakie daje Twój młody przyjaciel i natychmiast wynosić go na dwór. Do stosowania tej metody niezbędna jest bezwzględne przestrzeganie rozkładu dnia, karmienie o stałych porach taką samą suchą karmą i baczne obserwowanie pupila.
Nauka na komendę
Metoda ta została opracowana przez dr Marjorie Smith, autorkę publikacji „Eliminate on Command”. Jej zdaniem trening załatwiania się na komendę trwa od 7 do 10 dni i można go przeprowadzać w czasie spacerów z psem, który ukończył 7 tygodni. Należy wyprowadzać go zawsze w to samo, miejsce, które sam wybrał i w którym czuje się komfortowo, co najmniej 2 godziny od ostatniego wypróżnienia się. Kiedy spostrzeżesz u swojego psiaka oznaki bliskiego oddania moczu, wypowiadasz do skutku wybraną komendę np. „siku!”.Aby nauka przyniosła efekty, musisz wydać tę komendę od 50 do 70 razy.
Co ile czasu wyprowadzać psa ?
Pęcherz, jak i cały układ wydalniczy i trawienny u młodego psa jest w trakcie rozwoju. Szczenię uczy się z czasem wstrzymywać oddawanie moczu i kału coraz dłużej, i tak powoli przyzwyczaja się do częstotliwości załatwiania swoich potrzeb. Ogólna zasada wskazuje, że maluch może wytrzymać bez sikania tyle godzin, ile ma miesięcy plus jeden, czyli trzymiesięczny maluch powinien umieć powstrzymywać się od toalety około 4 godzin. Oczywiście, czym częściej wyprowadzamy szczenię na dwór, tym więcej szans mamy na uniknięcie niepowodzeń.
Kary i nagrody
Wszystkie przypadkowe kałuże, które znajdą się w niewłaściwych miejscach po prostu ignoruj, pozornie nie zwracając na nie uwagi. Należy tylko pamiętać, by sprzątaniem ich nie zaciekawiać i nie pobudzać pieska, tylko czyścić je w momencie, gdy już od nich odejdzie i przestanie interesować się tym, co robisz. Wszelkie kary i krzyki odnoszą wręcz przeciwny skutek, będą powodować lęk, albo spadek utraty zaufania bez jednoczesnej skuteczności. Mogą też przyczynić się do submisywnego podsikiwania z lęku przed właścicielem. Oddawanie moczu we właściwych miejscach zawsze chwal, głaszcz i nagradzaj smakołykiem.