Wnętrze Boho. Trafiony wybór?

Renata Kurcil

Jeżeli odstraszają cię nowoczesne minimalistyczne wnętrza i nudzi klasyka możesz spróbować urządzić swoje mieszkanie w stylu boho.

Boho łączy ze sobą bogactwo i prymitywizm, przepych i naturalizm, naiwność i wyrafinowanie zarazem. Fascynuje się ono orientem, egzotyką i naturą. Uderza w nim barwa, niespotykane wzornictwo, wielokulturowość i kompletny brak zahamowań w łączeniu różnych elementów. I ta oto mieszanka tworzy w efekcie styl niepowtarzalny, bardzo indywidualny i kreatorski.

Trochę historii

„Boho” to skrót od „bohemian”. Samo to słowo wywodzi się z francuskiego „la boheme” i oznacza cyganerię, odnosi się najczęściej do osoby, która żyje w sposób niekonwencjonalny i najczęściej związana jest ze sztuką. Styl ten świecił swoje triumfy w latach 60tych i kojarzony jest z kulturą hipisów i nowojorskiego undergroundu, jednakże wywodzi on swoje korzenie ze sposobu życia cyganerii artystycznej. Ponoć zapoczątkowany został pod koniec XVIII wieku, kiedy po Rewolucji Francuskiej utrata majątków zmusiła artystów do własnoręcznego wykonywania niezbędnych przedmiotów i zestawiania ze sobą wielu rzeczy w różnych stylach często pochodzących z odzysku.

Wzory i motywy

Cechą charakterystyczną dla boho jest bogactwo deseni. Tu możemy swobodnie pozwolić sobie na fantazje w łączeniu najprzeróżniejszych wzorów etnicznych; tureckich, marokańskich, czy też indyjskich zwłaszcza w kolorach ciemniejszych i bardziej wyrafinowanych, takich jak burgund, szmaragdowa zieleń i głęboka purpura. Wzorzyste dywany, chodniczki, ozdobne poduchy, czy też kapy zestawione w różnego rodzaju przebogatych połączeniach nadadzą naszemu mieszkaniu zarazem wschodniego przepychu jak i hipisowskiego luzu oraz artystycznego szyku.

Szczególne zastosowanie znajdą też elementy kwieciste i roślinne. Stworzą wrażenie spokoju i naturalności szczególnie gdy zostaną połączone z obecnością prawdziwych roślin pnących lub naturalnie zwieszających się ze ścian. Używamy ich na kolorowych tapetach, zasłonach, czy płytkach.

Kolory

Doskonałą bazą kolorystyczną na jakiej możemy się oprzeć planując aranżacje w stylu boho są naturalne kolory ziemi. To one mogą stać się punktem wyjścia do zastosowania kolorystycznych, bardziej krzykliwych akcentów. Zastosowanie takich stonowanych neutralnych kolorów pomoże nam w uniknięciu chaosu. Styl boho daleki jest bowiem od minimalizmu a wprost przeciwnie emanuje bogactwem koloru i ornamentyki, przesadą i przepychem oraz zdumiewa wielowarstwowością i nakładaniem jednych motywów na drugie. Puste powierzchnie, przestrzeń i prostota nie znajdują tutaj zastosowania. Przeciwnie, stół przykryty dwoma wzorzystymi obrusami, na których leży jeszcze ażurowa dekoracyjna serweta, patchworkowa kapa w otoczeniu wielokolorowych poduszek doskonale się w nim mieszczą i nie stwarzają wrażenia kiczu. Motywy w stylu boho uwielbiają krzykliwe barwy, czerwienie, róże, oranże przemieszane z ciemną zielenią i kobaltowym błękitem Można zestawiać je w najrozmaitszych połączeniach, im odważniej, tym lepiej.

Meble

Meble we wnętrzu muszą znajdować się blisko ziemi i choć wydawać się to może dziwne, czym bardziej się ku niej zniżamy, tym mocniej przybliżamy się do stylu boho. Niskie sofy, materace na mikroskopijnych podwyższeniach, pufy, miękkie poduchy tuż przy ziemi i niskie stołki mają za zadanie dodawać mieszkaniu prawdziwie antymieszczańskiego charakteru. Jednak bardzo istotnym elementem wyposażenia jest dywan. Powinien być puszysty, luksusowy i kojarzyć się z komfortem i wygodą. Same meble mogą być bardzo różne i dowolnie zestawiane. Można tu wykorzystać w niekonwencjonalny sposób potraktowane antyki, orientalne sprzęty kolonialne, modernistyczne meble z lat 60tych, albo inspirowane rodzimym folklorem. Najważniejsze żeby były obdarzone duszą.

Dodatki

Styl boho, to styl ze wszech miar eklektyczny, więc pozwala na bardzo różnorakie zestawienia. Jednakże wszystkie dodatki jakie wprowadzamy muszą wyglądać tak, jak byśmy zakupili je na „pchlim targu”albo na orientalnym bazarze. Muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Boho kocha drewno, szczególnie egzotyczne, ale nie wzgardzi i rodzimą wikliną, lubi się otaczać kamieniem, słomą oraz orientalną tkaniną. Uwielbia wschodnie mozajki, metaliczne wykończenia i lustra w najprzeróżniejszych oprawach. Zastosowanie znajdą tu zarówno te w oprawach z prostego drewna w stylu kolonialnym, jak i bogato zdobione w gipsowych i metalowych ramach. Pióra, sznurki i frędzle również doskonale wpisują się w estetykę tego stylu. Bardzo istotne jest, żeby dodatki i akcesoria były „hand-made” albo przynajmniej takie udawały. Dobrze komponuje się tutaj ceramika zarówno w naturalnym kolorze terakota, jak i emaliowana, emanująca kolorem oraz przesycona deseniem.

Odrobina snobizmu

Styl boho to styl artystycznego nomady. Łączy się ze sztuką i podróżami. Twoje akcesoria muszą sprawiać wrażenie jak byś właśnie wrócił z dalekiej podróży i szykował się do następnej (nawet jeśli nigdzie nie masz w zwyczaju wyjeżdżać) Pasują do niego porozstawiane po pokojach sztalugi, instrumenty, afrykańskie bębny, didgeridoo na ścianie i obowiązkowy zestaw fajek wodnych w dobrze wyeksponowanym miejscu.