CZYM SĄ LOFTY?

Lofty słyną z otwartej niepodzielonej ścianami działowymi przestrzeni, wysokich sufitów i dużych okien. Według obiegowej opinii, zamieszkują w nich osoby zamożne, kreatywne zwykle wykonujące wolne, artystyczne zawody, kochające oryginalne rozwiązania i niebanalne pomieszczenia z charakterem i historią..

​Co nazywamy loftem?


Słownik Collinsa podaje, iż loft jest to przestrzeń wewnątrz spadzistego dachu domu lub innego budynku, w której czasami przechowywane są rzeczy. Jednak już według słownika PWN loft to hala fabryczna zaadaptowana na mieszkanie lub pracownię artysty. Natomiast inny słownik dobrysłownik.pl uściśla, że loft to przestronne mieszkanie lub pracownia w zaadaptowanym pomieszczeniu dawnej fabryki, browaru, magazynu, huty, spichlerzu, koszar itp.



Loftami nazywamy pomieszczenia charakteryzujące się stylem industrialnym dużą, otwartą przestrzenią posiadające bardzo małą ilość (albo wcale) ścian wewnętrznych. Mają one na ogół od 100 do 200 metrów kwadratowych i są bardzo wysokie na co najmniej 3 a częściej 4 metry. Ich wysokość pozwala nawet na zbudowanie antresoli z krętymi, metalowymi schodami. Posiadają one również bardzo wysokie okna.

Loft jako przestrzeń może znaleźć wiele zastosowań. Stare pomieszczenia pofabryczne mogą być adoptowane na biura, studia filmowe i fotograficzne, kluby taneczne, siłownie, sklepy i oczywiście przestrzenie mieszkalne.






Co charakteryzuje styl loftowy?

Loft space empty room with tv cabinet on dark concrete interior background.3d rendering





Lofty to pomieszczenia bardzo przestronne o otwartym charakterze, który zapewnia duże możliwości aranżacji tych obiektów i tworzenia oddzielnych stref przeznaczonych zarówno do pracy, jak i codziennego życia oraz zabawy.

Ponieważ powstają one w budynkach poprzemysłowych, są wysokie i przestrzenne a ich wysokie sufity powodują, że wydają się one jeszcze większe, niż są w istocie. Pomieszczenia te wyróżniają się dużą, otwartą przestrzenią, niebanalną aranżacją, pełną elementów takich jak antresole, różnica w poziomie podłogi, wysokie sufity, belki, czy filary. Ich charakterystyczną cechą, która wyróżnia tzw. styl loftowy, są przede wszystkim duże okna a często również przeszklone ściany, dzielone za pomocą stalowych ram i charakterystyczne drzwi loftowe.
Lofty odznaczają się otwartą, industrialną przestrzenią pozbawioną często w zupełności ścian działowych. Ich cechą charakterystyczną jest również zachowanie oryginalnych elementów dawnych obiektów przemysłowych, takich jak surowa cegła, metalowe słupy podporowe czy przewody wentylacyjne.
W pofabrycznych budynkach spotyka się również często tzw. stropy Kleina, składające się z belek stalowych oraz płyt międzybelkowych z cegły pełnej lub kratówki.

​Historia loftów

Historia loftów sięga podobno nawet 1900 roku. Historycznie przestrzenie loftowe powstały w Paryżu w XIX wieku jako pracownie artystów, kiedy ich duże obrazy wymagały wysokich sufitów. Wówczas Francuzi zaczęli zajmować opuszczone budynki pofabryczne i magazyny, adoptując je na pracownie. Tendencja ta szybko trafiła do Stanów Zjednoczonych. Najwięcej loftów powstawało w Bostonie i Nowym Jorku w latach 60. XX wieku, głównie w magazynach w pobliżu portów. Kiedy zamurowano w tym czasie wiele przydomowych fabryk, budynki przemysłowe pozostawiano puste. Zainteresowały one wówczas artystów, którzy odkryli, że opuszczone hale, często z oknami sięgającymi od podłogi do sufitu, a więc doskonałym oświetleniem, mogą być rewelacyjnymi pomieszczeniami na pracownie. Zaczęli więc przeprowadzać się do starych opuszczonych magazynów, w celu wykorzystania tych przestrzeni do pracy. Wkrótce jednak stanęli w obliczu trudnej walki z przepisami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego i polityczną biurokracją w mieście, które groziły wyrzuceniem ich z tych lokali. W związku z tym, w 1970 roku utworzyli oni Stowarzyszenie Artystów SoHo, które pozwoliło im oraz ich rodzinom na stałe i legalne zamieszkanie w przebudowanych loftach w SoHo.


Nie wiele czasu było potrzeba, aby lokale, które miały być miejscem pracy artystów, zainteresowały więcej osób i stały się modnym sposobem życia. Najwięcej tego typu obiektów stworzono w miastach takich jak Chicago czy Nowy Jork, albowiem to w ich centrach w XIX w. budowano najwięcej zakładów i fabryk, które musiały być odpowiednio wysokie, żeby zmieścił się w nich cały park maszynowy.


Z czasem urbaniści dostrzegli duży potencjał nieużytkowanych budynków i w związku z tym możliwości rewitalizacji nieatrakcyjnych wcześniej miejskich przemysłowych terenów. W taki właśnie sposób powstały kultowe i najmodniejsze dziś dzielnice Nowego Jorku, Londynu, Paryża czy Berlina. W latach 80. lofty można było znaleźć już w całym Nowym Jorku, w tym w centrum Manhattanu, a szczególnie duża ich ilość znajdowała się w Brooklynie, SOHO i Tribeca. Od tego momentu stały się one znakiem rozpoznawczym licznych bohaterów telewizyjnych i filmowych mieszkających w Nowym Jorku i ugruntowały w ten sposób popularność stylu loftowego wśród widzów na całym świecie.



Hard kontra soft lofty



Początkowo loftami nazywano tylko lokale mieszkalne zaaranżowane w dawnych magazynach i pomieszczeniach fabrycznych posiadające ściany z surowej odsłoniętej cegły z widocznymi rurami oraz belkami nośnymi. Jednak, ku zaskoczeniu wielu osób nowoczesne lofty mogą nie posiadać tych cech.

Okazuje się bowiem, że loft loftowi wcale nie jest do końca równy, ponieważ wśród lokali określanych mianem loftów istnieją pewne różnice. Otóż rozróżniamy tzw. hard lofty i soft lofty.



Wady i zalety hard loftów


Termin hard loft odnosi się do pomieszczeń, które tradycyjnie zwykliśmy uważać za przestrzeń loftową. Hard lofty są to autentyczne magazyny zamienione na mieszkania. Posiadają one wszelkie charakterystyczne cechy obiektów przemysłowych: odsłonięte belki ściany z cegły oraz cementowe lub drewniane podłogi. Magazyny, które zostały przekształcone w lofty, często mają unikalne cechy pochodzące z okresu, w którym zostały zbudowane.
Hard lofty charakteryzują się zazwyczaj się solidną, przemysłową konstrukcją, często spotykaną w lokalach pofabrycznych, toteż po przekształceniu w mieszkania zachowują swój charakterystyczny charakter i industrialny styl.


W dawnych czasach budynki przemysłowe i handlowe budowano głównie w miastach w pobliżu linii kolejowych. W efekcie hard lofty znajdują się prawie wyłącznie na obszarach miejskich. Obecnie większość z nich zlokalizowanych jest w modnych dzielnicach znajdujących się blisko centrum, ponieważ wiele obszarów przemysłowych zostało zrewitalizowane, rozbudowane i znajdują się w nich obecnie modne restauracje, kluby i biura. Działania miejskich planistów sprawiły, że dawne industrialne obszary stały się najmodniejszymi lokalizacjami i znajdują się w okolicy wypełnionej sklepami, restauracjami, galeriami sztuki i życiem nocnym. Dlatego też hard lofty najczęściej można znaleźć w miejskich dzielnicach, które niegdyś były aktywnymi obszarami przemysłowymi, takimi jak SoHo na Manhattanie czy centrum Los Angeles tętniących dzisiaj życiem kulturalnym i odznaczających się bogatą ofertą rozrywkową.

Mogłoby się wydawać, że wielkie pofabryczne wysokie pomieszczenia z ogromnymi możliwościami aranżacyjnymi są idealną przestrzenią do życia dla osób uwielbiających styl industrialny. Zapewniają one bowiem niezmierzone możliwości dekoracyjne, przestrzeń do życia i pracy w tym samym miejscu i atrakcyjną lokalizację oraz możliwość uzyskania niesamowitego naturalnego światła, oraz podziwiania niezwykłych widoków. Okna loftów, sięgające od podłogi do sufitu, wpuszczają bez ograniczeń jasne światło pochodzące z zewnątrz. Dzięki temu w ciągu dnia może nie być konieczne włączanie sztucznego światła. Warto wiedzieć, że naturalne światło jest sprawdzonym środkiem poprawiającym nastrój.

Jednak planując zamieszkanie w pomieszczeniu typu hard loft, trzeba sobie jednak zdawać sprawę, iż jest to sposób życia dla osób dość zamożnych nieliczących się z wysokimi kosztami. Należy też mieć świadomość pewnych niedogodności, które mogą skutecznie uprzykrzyć życie osobom na nie nieprzygotowanym.

Po pierwsze hard lofty bywają zimne. Wysokie okna, w metalowych futrynach bywały niezbyt dokładnie uszczelnione, ponieważ pierwotnie pomieszczenia te pełniły funkcje magazynów, a nie luksusowych mieszkań.
Brakuje w nich również miejsca do przechowywania, takich jak szafy i rzędy szafek kuchennych. W związku z tym zamieszkujący będzie potrzebował szaf, kufrów komód lub innych mebli pozwalających stworzyć potrzebne miejsce do przechowywania rzeczy, co z pewnością zwiększy koszty wprowadzenia się.


Mieszkania o wysokości od 3 do 6 metrów, odbijają też skutecznie hałas, który roznosi się echem po całym poddaszu, dlatego hard lofty są znacznie głośniejsze niż zwykłe mieszkania, chyba że firma remontująca pomieszczenia pofabryczne podjęła dodatkowe działania w celu ich wytłumienia. Na ogół jednak brakuje w nich wykładzin dźwiękochłonnych, więc jeśli Twój sąsiad uwielbia nocne imprezy połączone z tańcem, a jego dziecko uczy się właśnie grać na skrzypcach, może to być trudne do wytrzymania.

Niewiele też można zrobić ze starymi rurami i przestarzałymi otworami wentylacyjnymi, które są charakterystyczną cechą hard loftów, a wysokie sufity w budynkach przemysłowych powodują, że lofty są mniej energooszczędne. Oprócz wyższych cen czynszu na ogół okazuje się, że chłodzenie i ogrzewanie przestrzeni z oknami o powierzchni ponad 10 metrów kosztuje naprawdę dużo i rachunki mogą naprawdę zniechęcać nawet najbardziej zapalonych wielbicieli stylu loftowego.


W wielu pomieszczeniach typu hard loft może również brakować udogodnień, których wiele osób oczekuje od wygodnego mieszkania, takich jak centra fitness i baseny. Ponieważ lokale te zazwyczaj znajdują się w niegdyś industrialnych ośrodkach miejskich, nie ma na nie po prostu miejsca. Hard lofty, są też zazwyczaj dość drogie ze względu na ich wielkość, ograniczoną dostępność oraz popyt. Mają one bowiem często wartość historyczną, zwykle znajdują się w bardzo poszukiwanych dzielnicach i jest ich mało, co także skutecznie podnosi ich cenę.



Soft lofty, czyli apartamenty w stylu loftowym



Popularność loftów zainspirowała budowę tzw. soft loftów. Otóż ze względu na ograniczoną podaż hard loftów, w celu zaspokojenia popytu, który się na nie stworzył, zaczęto budować nowe zbliżone do nich charakterem i naśladujące styl industrialny lokale. Te pomieszczenia właśnie nazywane są obecnie soft loftami. Są to nowe przestrzenie wykonane w stylu loftowym, z wieloma ich charakterystycznymi cechami i otwartą, niepodzieloną przestrzenią.


Soft lofty to nowe pomieszczenia, które naśladujące industrialny charakter hard loftów posiadające również wysokie sufity, duże okna i gołą cegłę i charakterystyczne drzwi loftowe. Zazwyczaj projektuje się je jako pojedynczą, otwartą przestrzeń bez ścian wewnętrznych z wyjątkiem łazienki. W niektórych z nich jednak, aby zapewnić lokatorom większą prywatność, przewidziano oddzielne pomieszczenia na sypialnie. Ponieważ są one nowsze, posiadają one pewne udogodnienia, takie jak baseny i kluby fitness.

Jednak choć soft lofty mają niektóre cechy typowe dla stylu loftowego, takie jak ściany z gołej cegły, wysokie sufity i duże okna, są one pozbawione, charakterystycznego dla hard loftów, surowego, przemysłowego charakteru. Toteż ten rodzaj pomieszczeń jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które kochają miejski styl życia, szukają rozległej, niepowtarzalnej przestrzeni i chcą uciec od przygnębiających, małych mieszkań, ale które jednak nie przywiązują tak wielkiej wagi do „duszy” i historii zamieszkiwanego przez siebie lokalu.

Żródła 

​What is a Loft? Pros and Cons of Loft Apartments

https://www.apartmentlist.com/renter-life/what-is-a-loft

​What is a loft apartment? Everything to know about living in one

https://bungalow.com/articles/what-is-a-loft-apartment-everything-to-know-about-living-in-one

​What Is a Loft Apartment? A Modern Trend with Industrial Roots

https://www.homelight.com/blog/buyer-what-is-a-loft-apartment/