Czy psy powinny chodzić w butach? Mogłoby wydawać się, że jak świat światem czworonogi doskonale dawały sobie radę bez dodatkowej garderoby i wprowadzanie podobnych udziwnień jest tylko fiksacją, zakochanych w nich właścicieli. Otóż nie. Psie obuwie spełnia wiele pożytecznych funkcji. Chroni delikatne poduszki naszych pupili zarówno przed warunkami atmosferycznymi, jak i przed zranieniem.
W sklepach znajdziemy obecnie duży wybór obuwia dla czworonogów, wykonanych z różnych materiałów: z nylonu, materiałów wodoodpornych, przepuszczających powietrze, czy z gumy. Podeszwa obuwia zazwyczaj zrobiona jest ze skóry, ale można znaleźć również podeszwy gumowe oraz ze specjalnym antypoślizgowym bieżnikiem. Buty mogą być ocieplane wkładką z mikrofibry lub polaru.
Prawidłowy kształt psiego buta powinien być anatomiczny, owalny. Wybierając buty dla czworonoga zastanówmy się przede wszystkim nad tym, jakie będzie ich zastosowanie. Czy mają chronić przed mrozem, wysoką temperaturą, czy może przed kontuzjami związanymi z aktywnością sportową?
Buty ochronne dla psa
Buty dla psa pełnią przede wszystkim rolę ochronną. Zabezpieczają naszego pupila przed mrozem, solą drogową, rozgrzanym asfaltem oraz niebezpiecznymi czynnikami takimi jak fragmenty szkła, czy ostre kamienie, które mogłyby skaleczyć ich skórę. U psich seniorów noszenie butów może zapobiec rozjeżdżaniu się łap na śliskiej powierzchni. Obuwie do noszenia w mieszkaniu, powinno być wykonane z miękkiego materiału, z powłoką antypoślizgową od spodu. Gdy chcemy aby nasz pies nosił również buty w czasie spaceru, należy wybrać obuwie nie przepuszczające wody i wilgoci do środka. Buty można także stosować w celu zabezpieczenia łapy po urazie, zwłaszcza kiedy znajduje się na niej opatrunek lub maść, której pies nie powinien zlizywać. Obuwie typowo ochronne do noszenia po urazach i zabiegach ma wierzch wykonany z materiału lub nylonu, a spód podbity skórą lub materiałem skóropodobnym. Zdaje egzamin jako ochrona opatrunków, ale nie chroni przed warunkami atmosferycznymi, nie nadaje się więc na spacery.
Buty dla psa w góry
Trekkingowe buty dla psa używamy w czasie górskich wypraw oraz dłuższych wędrówek po trudnych terenach. Takie buty powinny mieć grubą, sztywną podeszwę, aby uchronić łapy futrzaka przed urazami i raniącym podłożem. Bardziej specjalistyczne, będą wyposażone w wielokierunkowy bieżnik, gwarantujący przyczepność na każdej nawierzchni. Często mają gumową wszywkę pełniącą funkcję języka oraz rzepy, dzięki czemu but nie zsuwa się i pozostaje na łapie.
Buty na zimę
Buty zimowe powinny zapobiegać wychłodzeniu organizmu psa i uniemożliwiać odmrożenia łap. Powinny też być wodoodporne, aby czworonóg mógł nosić je również podczas opadów śniegu. Takie obuwie poprawi komfort zimowego spaceru zwierzakom, które mają problem z zamarzającymi kulami lodu, dostającymi się między palce. Ważną funkcją tej psiej garderoby jest również ochrona przed solą i produktami chemicznymi, którymi posypywane są zimową porą jezdnie i chodniki.
Buty dla psa na upały
Na lato dobrze jest zaopatrzyć się w cienkie buciki dla naszego pupila, nadające się do noszenia podczas suchej i ciepłej pogody, Buty dla psa na lato muszą być wykonane z tworzywa przepuszczającego powietrze i posiadać podeszwę, która uchroni czworonoga przed poparzeniem łap na rozgrzanym asfalcie. Specjalne buty dla psa na upały świetnie sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na wycieczce, szczególnie wędrując po trudnym podłożu, ostrym żwirze czy skałach. Zapobiegną otarciom, zranieniom i zadrapaniom jego łap. Warto też zabezpieczyć poduszeczki futrzaka podczas kąpieli w rzeczkach i strumieniach Na dnie znaleźć się mogą ostre kamienie, szkło lub połamane muszle.
Jak dobrać rozmiar butów dla psa?
Dobierając rozmiar obuwia dla naszego czworonoga powinniśmy porównać wielkość przedniej i tylnej łapki. Należy pamiętać, że psy często nie lubią dotykania łap. Nic dziwnego, ich dobra kondycja w naturalnym środowisku może decydować o przeżyciu. Dlatego dla uniknięcia stresu i prób ucieczki, warto posłużyć się przysmakami. Zawsze mierzymy łapki stojące na twardej i stabilnej powierzchni i sprawdzamy przede wszystkim ich szerokość, czyli miarę w poziomie. Aby ustalić właściwy rozmiar, wygodnie jest odrysować psią łapę podczas obciążenia na kartce i zmierzyć w najszerszym punkcie linijką.