10 rodzajów rybek najlepszych dla początkującego akwarysty

Hodowla ryb akwariowych jest nie lada wyzwaniem dla początkujących. Wymaga obszernej wiedzy, doświadczenia i środków finansowych. Dla początkującego akwarysty zdecydowanie najlepsze są takie, gatunki ryb, które są wytrzymałe, łagodne, odporne, nie wymagają szczególnych warunków i łatwo się rozmnażają. Decydując się na hodowle ryb musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, czy chcemy mieć akwarium słono, czy słodkowodne. Wtedy możemy dopiero podjąć decyzje, jakie rybki do akwarium zakupimy.

Akwarium słodkowodne

Jakie rybki do akwarium domowego

Dla początkujących zdecydowanie najlepsze do założenia będzie akwarium słodkowodne. Aby zdecydować jak dobrać rybki akwariowe, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników wielkość naszego zbiornika, ilość gatunków, które chcemy wpuścić, czy lubią one życie w stadzie i czy można je trzymać razem. Tworząc zestaw rybek na początek należy wybierać gatunki spokojne, łagodne, odporne i wytrzymałe.

Mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri)

Zastanawiając się jak dobrać rybki i podejmując decyzję, które gatunki ryb będą dla nas najlepsze, na pewno warto wziąć pod uwagę mieczyki. Są one łatwe w hodowli i doskonale sprawdzą się dla początkujących. Są to ryby spokojne, łagodne i towarzyskie.

Wyróżniają się posiadaniem przez samce w dolnej części ogonowej wyrostka przypominającego miecz. Mieczyki mają odmiany krótko i długopłetwe oraz tak zwaną księżycową. Mieczyki hodowlane mogą być pomarańczowe z zielonymi płetwami, czerwone, białe z czerwonymi smugami, żółto-pomarańczowe, czarne a nawet albinosy.

Gupik-Pawie oczko (Poecilia reticulata)

Gupiki to również dobry wybór dla początkującego akwarysty. Są wszystkożerne, bardzo wytrzymałe i łatwo się rozmnażają. Na pewno ożywią kolorystycznie nasz zestaw rybek ponieważ mają niezwykłe barwy. Gupiki szczególnie lubią akwaria pełne roślinności. Samce są mniejsze od samic i mają bardziej kolorowe i większe płetwy. Lepiej, aby w hodowli znalazła się mniejsza ilość samców niż samic.

Bystrzyk neonowy (Neon Innesa)

Jedna z bardziej spokojnych ryb akwariowych odpowiednich dla początkujących akwarystów. Jest to słodkowodna rybka żyjąca w stadzie, dorastająca do ok 2-3 cm długości. Ma wielokolorowe ubarwienie, w tylnej części ciała jest czerwona, w dolnej biało-srebrzysta, a w górnej prążkowana na błękitno. Jest rybą jajorodną i nie rozmnaża się łatwo albowiem wymaga krystalicznie czystej wody. W przypadku Bystrzyka zaleca się hodowle w grupach od 8-10 ryb w nieco kwaśnej wodzie.

Zmienniak plamisty (Xiphoporus maculatus)

Zmienniak plamisty zwany jest inaczej Płatką. To również słodkowodna ryba, doskonała na początek do domowego akwarium. W naturalnych warunkach występuje w Meksyku Hondurasie i Gwatemali. Są to bardzo spokojne ryby I mogą przebywać razem z innymi gatunkami . Samce w hodowlach mogą osiągnąć nawet do 8 cm długości, samice natomiast do 6 cm. Ubarwienie Płatki może być pomarańczowe, czerwone, niebieskie albo czarno-czerwone.

Kirysek pstry (Corydoras paleatus)

Urządzając akwarium dla rybek możemy też zainteresować się Kiryskiem pstrym. Jest to ryba wszystkożerna, odporna, łagodna i wytrzymała, dorastająca do 6-7 cm. Samce są zdecydowanie większe i pełniejsze od samic. Kiryski są koloru jasnobrązowego i szarego. Mają one specyficzny metalowy połysk i liczne ciemne plamy. Na podbrzuszu ryby te są złocisto-brązowe. Przy otworze gębowym Kiryski posiadają trzy pary wąsików. Jest to stworzenie łagodne i niekłopotliwe, dlatego poszerzając nasz zestaw rybek warto o niej pomyśleć.

Welon – Carassius auratus auratus)

Welon to jedna z odmian Karasia wyhodowana na skutek jego długoletniej selekcji. Odznacza się zaokrąglonym ciałem i długimi przezroczystymi płetwami. Posiada też bardzo długą rozdwojoną płetwę ogonową. Welony mają łagodne usposobienia, czasami wydają się być nawet nieco powolne i ociężałe. Najlepiej hodować je w grupie 4-5 osobników. Planując jak dobrać rybki do domowego akwarium musimy pamiętać, iż welony nie powinny być hodowane razem z innymi gatunkami ryb mającymi skłonność do podgryzania płetw.

Molinezja Ostropyska (Poecilia sphenops)

Molinezja ostropyska zwana inaczej Black Molly to bardzo trafiony wybór na początek hodowli, gdyż jest łagodna, towarzyska i bardzo ufna wobec człowieka. Molinezje poruszają się z niezwykłym wdziękiem. Są szybkie i bardzo ruchliwe. Występują w stadach. Najbardziej popularne są osobniki czarne albo ciemnoplame. Akwarium dla rybek w wypadku Molinezji powinno być szczególnie dostosowane do ilości osobników. Najlepiej hodować większą grupę ryb w pojemniku o wielkości co najmniej 80 cm.

Jakie rybki do akwarium słonowodnego

A cóż jeżeli zapragniemy mieć słonowodne akwarium domowe? Jeśli podejmiemy taki wybór, czeka nas nieco trudniejsze wyzwanie. Dla początkującego akwarysty poleca się wprawdzie ryby słodkowodne, ale dla amatorów bardziej morskiego krajobrazu też można znaleźć gatunki ryb nadające się na start. Koszt zakupu ryb słonowodnych może nas jednak bardzo zadziwić, bo mogą kosztować kilka, a nawet kilkunastokrotnie, więcej niż ryby słodkowodne.

Apogon Kardynał (Pterapogon kauderni)

To interesujące ryby morskie o specyficznym majestatycznym sposobie poruszania, które sprawiają niekiedy wrażenie jakby podskakiwały. Dorastają do 10 cm wielkości, chociaż przeciętnie mieszczą się w przedziale od 8-9 cm. Ubarwienie mają jasne i posiadają wiele jasnych plamek i ciemnych pasków. Ich kształt jest niezwykle charakterystyczny z mocno wciętym ogonem i dwoma grzbietowymi płetwami, a ciało spłaszczone. W ich wypadku płeć jest trudna do rozróżnienia. Apogon Kardynał to dobry wybór dla początkującego akwarysty gdyż łatwo rozmnaża się w niewoli. W naturze zamieszkują głównie koralowce, którym zawdzięczają swoją nazwę. Żyje w płytkich wodach do 2 metrów głębokości, nad piaszczysto-mulistym dnem, porośniętym trawami morskimi, często w pobliżu pomostów.

Gobiodon Okinawae

To małe rybki mierzące od 3 do 5 cm. Jest to bardzo śmieszna koralowa ryba z rodziny babkowatych, która często chowa się przed obserwatorami, a pływając wygląda jakby sunęła. Nie wymaga dużego zbiornika. Akwarium dla rybek Gobiodon Okinawae może mieć tylko 40 litrów.

Lisogłów (Pterois volitans)

Również Lisogłów w naturze żyje pośród koralowców. To duża ryba która dorasta nawet do 25 cm długości. Ubarwienie ma żółto- szare, a na oczach posiada charakterystyczną czarną „przepaskę”. Do aklimatyzacji w nowym środowisku ważna jest dla niej obecność alg i należy o tym pamiętać wprowadzając ją do naszego zbiornika wodnego. Lisogłów posiada kolce jadowe na płetwach, dlatego trzeba obchodzić się z nim ostrożnie. Żyje w stałych parach, w których pozostaje do końca życia. Jest energiczną rybą, dobrze nastawioną do osobników innych gatunków, może żyć razem z nimi i dlatego możemy wzbogacić o jej obecność zestaw rybek słonowodnych naszego domowego akwarium.

Jaka woda do akwarium

Jeśli chcemy zapewnić naszym rybom dobre samopoczucie i zdrowie musimy zapewnić im wodę zbliżoną jak najbardziej do warunków w których żyją w naturze. Im lepszy skład wody w naszym akwarium, tym bardziej efektywna będzie nasza hodowla. Parametry, jakie możemy kontrolować to: temperatura, odczyn wody i jej twardość.

Temperatura

Przeciętna temperatura w akwarium to 22-24 stopnie, ale musimy ją dostosować do wszystkich gatunku posiadanych przez nas roślin i ryb zanim znajdą się one w zbiorniku.

Odczyn

Odczyn wody dla ryb akwariowych mieści się pomiędzy 6 a 8 PH, ale dla większości ryb najbardziej korzystny jest odczyn obojętny.

Twardość

Wiele ryb szczególnie do rozmnażania wymaga wody bardzo miękkiej, więc woda do akwarium powinna być przygotowana w szczególny sposób; neutralizowana i przetestowana.